CMYK

Skrót CMYK jest stosowany w drukarniach offsetowych, flexograficznych, sitodruku i w drukarkach atramentowych i laserowych.

CMYK odnosi się do 4 następujących kolorów używanych w większości wydruków barwnych:

C – Cyan (jasno niebieski)

M – Magenta (karmazyn)

Y – Yellow (żółty)

K – Key colour (czarny)

Najczęściej też podczas druku, kolejność nakładania kolorów farb odbywa się właśnie według kolejności  Cyan Magenta Yellow Key colour.

UWAGA!  Częstym błędem klientów (lub pracujących dla nich grafików) jest przygotowanie projektu do druku w innym profilu rozbarwienia niż CMYK, czyli w tzw. RGB (Red, Green, Blue), który stosuje się do projektowania m.in. stron internetowych. Zły profil, taki jak RGB, powoduje przekłamanie kolorów.

Również rozpoczęcie projektu w profilu RGB i późniejsza zamiana go na CMYK jest błędem. Taka zamiana powoduje, że w druku kolory stają się bardziej brudne i mdłe, a czarne teksty rozbarwiają się w czterech kolorach, co może spowodować nieostry wydruk. Dlatego też projekt powinien być tworzony od samego początku w profilu CMYK.

Poniżej przykład zamiany RGB na CMYK

zamiana rgb na cmyk

Dlaczego CMYK jest używany do druku?

Ponieważ jest bardziej korzystny do standaryzacji ze względu na spektrum kolorów dostępnych przy mieszaniu. Drukowanie w RGB byłoby niemożliwe, gdyż wielu kolorów nie da się uzyskać mieszając tylko czerwony, zielony i niebieski.

CMYK może być kontrolowany za pomocą specjalistycznego oprogramowania i urządzeń. W Drukarni Eurograph korzystamy z wiodącego na rynku urządzenia Image Control firmy Heidelberg do kalibracji kolorów, które zapewnia idealną powtarzalność druku (np. w przypadku konieczności dodruku danej pracy).

Przed rozpoczęciem projektu należy się upewnić, że oprogramowanie, na którym pracujemy, będzie zdolne do wyeksportowania pracy w profilu CMYK.

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu projektu, skontaktuj się z pracownikiem naszej drukarni –   kontakt  – Pozdrawiamy i zapraszamy do współpracy  – drukarnia offsetowa eurograph.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Facebook